Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Budżet zatwierdzony, VAT podwyższony

W minionym tygodniu czeski rząd wstępnie zatwierdził budżet na przyszły rok oraz podjął decyzję co do podwyżki stawek podatku VAT. Przygotowany przez Ministra Finansów Miroslava Kalouska (TOP 09) budżet zakłada deficyt w wysokości 105 miliardów koron (ok. 15 miliardów złotych).

Zakładany deficyt byłby znacznie wyższy, gdyby Kalousek nie przeprowadził cięć w budżetach niektórych ministerstw, m.in. szkolnictwa i transportu. Te decyzje wzbudziły sprzeciw najmniejszej z partii koalicji rządowej, Spraw Publicznych (VV), której politycy są szefami tych resortów. Zdaniem VV Ministerstwo Transportu powinno było otrzymać więcej środków na rozbudowę sieci autostrad, a pieniądze te proponowały uzyskać z budżetu przewidzianego dla resortu obrony. Nieformalny lider VV, Vít Bárta, powiedział jednak, że przyjęcie takiego kształtu budżetu „nie oznacza destabilizacji rządu” (który od początku br. targany był wewnętrznymi konfliktami, których głównym prowodyrem były właśnie VV) i zapewnił, że „VV są gotowe do konstruktywnej dyskusji” w kwestii ewentualnych zmian dotyczących priorytetów rządu na przyszły rok. Bárta nie powiedział jednak najważniejszego, a mianowicie czy VV poprą projekt budżetu w Izbie Poselskiej.

Ponadto, rząd postanowił wprowadzić dwustopniową podwyżkę VAT. W przyszłym roku obowiązywać będą jeszcze dwie stawki – standardowa stawka wynosić będzie 20 %, czyli tyle, ile obecnie, zaś dolna podniesiona zostanie z 10 do 14 %. W 2013 roku wprowadzona zostanie jedna stawka podatku od wartości dodanej, wynosząca 17,5 %. Taka decyzja rządu to ukłon w stronę Spraw Publicznych, bowiem Minister Kalousek i Premier Petr Nečas (ODS) byli zwolennikami wprowadzenia już od przyszłego roku jednej, wynoszącej 19 % stawki podatku VAT. VV były skłonne zgodzić się na to rozwiązanie pod warunkiem wprowadzenia progresywnego podatku dochodowego, na co ODS i TOP 09 absolutnie nie chciały się zgodzić.

Aby ograniczyć negatywny wpływ podwyżki VAT na jakość życia osób najuboższych, rząd przewiduje środki kompensacyjne, takie jak waloryzacja emerytur, podwyższenie płacy minimalnej czy podwyższenie poziomu ulg podatkowych na dzieci.

Decyzję o podwyżce VAT skrytykował Bohuslav Sobotka, lider największej partii opozycyjnej, Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (ČSSD). „Realne płace nie idą w górę, a rząd podwyższa bardzo ważny podatek pośredni. To oczywiście przełoży się na spadek popytu. Podwyższanie VAT to działanie przeciwko wzrostowi gospodarczemu” – skomentował Sobotka.

Podwyżka podatku od wartości dodanej nie cieszy się popularnością wśród obywateli. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Publicznej (Centrum pro výzkum veřejného mínění, CVVM) blisko dwie trzecie Czechów sprzeciwia się podwyżce VAT. Wśród przeciwników podwyżki VAT przeważają osoby o niższym poziomie wykształcenia, a pod względem sympatii politycznych zwolennicy (ČSSD). Zwolennikami podwyżki są zazwyczaj osoby w wieku 30-44 lat z wyższym wykształceniem, pod względem sympatii politycznych zwolennicy ODS i TOP 09.

Co więcej, tylko połowa spośród respondentów słyszała o planowanych środkach kompensacyjnych, a tylko jedna piąta spośród tych osób uważa te środki za wystarczające, a aż dwie trzecie są przeciwnego zdania.

Badanie wykazało także, że 70 % respondentów nie rozumie systemu podatkowego w Czechach. Ponadto jak wynika z badania większość Czechów (40 %) woli podatki bezpośrednie niż pośrednie (25 %; pozostali nie mają zdania). Pierwsze rozwiązanie popierają głównie osoby z niższym wykształceniem i starsze, za drugim opowiadają się osoby z wyższym wykształceniem, głównie zwolennicy ODS.

Jeśli chodzi o podatki bezpośrednie, w tym głównie podatek dochodowy, aż 70 % respondentów opowiedziało się za wprowadzeniem podatku progresywnego, a nieco ponad 20 % (głównie osoby z wyższym wykształceniem i wysokimi dochodami) opowiedziało się przeciwko temu rozwiązaniu.

Badanie przeprowadzono w czerwcu wśród około 1000 osób w wieku ponad 15 lat.

Źródło: lidovky.cz

Zdjęcie na dziś

Sabinov (północno-wschodnia Słowacja), tablica upamiętniająca odbywające się w mieście zdjęcia do filmu „Sklep przy głównej ulicy”, nakręconego na podstawie noweli Ladislava Grosmana o tym samym tytule. W filmie, który zdobył Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 1966 r., główną rolę kobiecą zagrała polska aktorka Ida Kamińska, nominowana za swoją kreację do Oskara. Źródło: Wikimedia Commons, autor: Jozef Kotulič, licencja: GNU FDL (http://pl.wikipedia.org/wiki/GNU_Free_Documentation_License)
Sabinov (północno-wschodnia Słowacja), tablica upamiętniająca odbywające się w mieście zdjęcia do filmu „Sklep przy głównej ulicy”, nakręconego na podstawie noweli Ladislava Grosmana o tym samym tytule. W filmie, który zdobył Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 1966 r., główną rolę kobiecą zagrała polska aktorka Ida Kamińska, nominowana za swoją kreację do Oskara. Źródło: Wikimedia Commons, autor: Jozef Kotulič, licencja: GNU FDL (http://pl.wikipedia.org/wiki/GNU_Free_Documentation_License)

Czy wiesz, że...

  • w Pradze znajduje się jeden z największych stadionów świata, Strahovský Stadion? W latach swej świetności ten oddany do użytku w 1938 roku obiekt mógł pomieścić ponad 200 tysięcy widzów. Powierzchnia jego murawy jest równa 9 boiskom piłkarskim.

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...