Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Lobbysta zatrzymany w sprawie Pandurów

Pandur w barwach armii austriackiej; Źródło: böhringer friedrich / Wikimedia Commons; Licencja: Attribution-ShareAlike 2.5 Generic (CC BY-SA 2.5) / http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/deed.en

Praska policja zatrzymała Marka Dalíka, lobbystę podejrzanego o przyczynienie się do zakupienia przez czeski rząd austriackich pojazdów opancerzonych Pandur po bardzo zawyżonej cenie.

Kryminalni zainteresowali się Dalíkiem, byłym bliskim współpracownikiem byłego premiera Mirka Topolánka, gdy w zeszłym roku były menedżer producenta Pandurów – firmy Steyr – stwierdził w jednym z wywiadów, jakoby w trakcie negocjacji w listopadzie 2007 r. między firmą a Dalíkiem, czeski lobbysta miał domagać się 18 milionów euro (0,5 miliarda koron) za skłonienie czeskiego rządu do zawarcia umowy kupna pojazdów. Już wówczas zatrzymany miał jednak wiedzieć, że nie będzie miał możliwości przekonania władz państwa do kupienia od Austriaków sprzętu. Policja podejrzewa go więc o oszustwo.

O zakupie 199 Pandurów (plus 35 pojazdów opcjonalnie) zadecydował w 2006 roku rząd Jiříego Paroubka (ČSSD). Kontrakt miał mieć wartość blisko 21 miliardów koron. Po zmianie władz, pod koniec 2007 roku gabinet Mirka Topolánka (ODS) postanowił odstąpić od umowy. Pół roku później postanowiono jednak zakupić Pandury – za 107 pojazdów zapłacono blisko 14,5 miliarda koron. Umowa została podpisana latem 2009 r. Czeskie media oceniły, że to zdecydowanie zbyt wygórowana cena.

Jak poinformowała prokurator dla m.st. Pragi Lenka Bradáčová, czeska policja postanowiła niezwłocznie zatrzymać Dalíka po otrzymaniu od austriackich kolegów wyników przesłuchania jednego z kluczowych świadków w sprawie zakupu Pandurów. W 2010 roku powołano specjalną czesko-austriacką policyjną grupę roboczą zajmującą się wyjaśnieniem sprawy, przede wszystkim tego, czy przy organizacji przetargu na pojazdy nie doszło do działań o charakterze korupcyjnym i  innych nieprawidłowości, a jeśli tak – to jakiego były one rodzaju i kto jest za nie odpowiedzialny. Decyzja o zatrzymaniu lobbysty miała zapaść dlatego że – jak donoszą czeskie media – istniała uzasadniona obawa, że ucieknie on z Czech. Niedawno sprzedał znajomemu swoje udziały w firmie, której byli właścicielami, a ostatnie tygodnie spędził we Włoszech.

Podczas przesłuchania zatrzymany miał stwierdzić, że część pieniędzy, które miały być przeznaczone na zakup pojazdów opancerzonych, trafiła do Czeskiej Partii Socjaldemokrartycznej (ČSSD), która była u władzy, gdy doszło do zakupu Pandurów. Przewodniczący ugrupowania, najsilniejszej partii opozycyjnej i lidera sondaży, Bohuslav Sobotka odrzucił zarzuty, stwierdzając, że takie informacje to „przejrzyste działanie ODS (Obywatelska Partia Demokratyczna, główna partia koalicji rządowej – przyp.red.) mające na celu, na dwa dni przed wyborami (samorządowymi i do senatu – przyp.red.) odciągnąć uwagę opinii publicznej od skandalu w łonie partii (sześciu posłów ODS sprzeciwiło się niedawno rządowemu pakietowi stabilizacyjnemu dla gospodarki, którego głównym elementem jest podwyżka podatku VAT; niezadowoleni posłowie mają też poparcie w krajowych, tj, wojewódzkich, oddziałach partii – przy.red)”.

Po przesłuchaniu Dalík został, wbrew opinii prokuratury generalnej, zwolniony z aresztu decyzją sądu. Nie odebrano mu paszportu, choć sam zaproponował oddanie dokumenty. Udał się bezpośrednio do swojego domu na Hradczanach, gdzie już czekał na niego Topolánek, który postrzega się jako ofiarę premiera Petra Nečasa. Jego zdaniem szef rządu zlecił aresztowanie lobbysty, żeby zastraszyć byłego premiera, uchodzącego za jedną z ważniejszych postaci ze środowiska ODS, które są niechętne obecnemu szefowi rządu. Zdaniem Topolánka Nečas chciał też przestraszyć tych działaczy ODS, którzy nie zgadzają się z prowadzoną przez jego gabinet polityką i w ten sposób zyskać posłuch w partii na dwa dni przed wyborami.

Źrodło: lidovky.cz 

Zdjęcie na dziś

Sabinov (północno-wschodnia Słowacja), tablica upamiętniająca odbywające się w mieście zdjęcia do filmu „Sklep przy głównej ulicy”, nakręconego na podstawie noweli Ladislava Grosmana o tym samym tytule. W filmie, który zdobył Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 1966 r., główną rolę kobiecą zagrała polska aktorka Ida Kamińska, nominowana za swoją kreację do Oskara. Źródło: Wikimedia Commons, autor: Jozef Kotulič, licencja: GNU FDL (http://pl.wikipedia.org/wiki/GNU_Free_Documentation_License)
Sabinov (północno-wschodnia Słowacja), tablica upamiętniająca odbywające się w mieście zdjęcia do filmu „Sklep przy głównej ulicy”, nakręconego na podstawie noweli Ladislava Grosmana o tym samym tytule. W filmie, który zdobył Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 1966 r., główną rolę kobiecą zagrała polska aktorka Ida Kamińska, nominowana za swoją kreację do Oskara. Źródło: Wikimedia Commons, autor: Jozef Kotulič, licencja: GNU FDL (http://pl.wikipedia.org/wiki/GNU_Free_Documentation_License)

Czy wiesz, że...

  • wybitny czeski kompozytor, Bedřich Smetana (1824-1884), mimo utraty słuchu w 1874 roku, kontynuował pracę dyrygenta i kompozytora aż do śmierci?

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...