Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

CNN o Centralnej Hali Targowej w Budapeszcie

Budynek Centralnej Hali Targowej w Budapeszcie; źródło: Wikimedia Commons, licencja: Wolne Dzieło

Wielka Hala Targowa w Budapeszcie znalazła się na pierwszym miejscu w opublikowanym przez portal amerykańskiej telewizji CNN zestawieniu najbardziej atrakcyjnych bazarów w Europie.

W artykule „Pięć wspaniałych bazarów miejskich w Europie” dziennikarz CNN przedstawia najciekawsze jego zdaniem hale targowe na starym kontynencie. Pierwsze miejsce na liście zajmuje główny bazar stolicy Węgier – Központi Vásárcsarnok, czyli Centralna Hala Targowa, położona niedaleko Mostu Wolności, po peszteńskiej stronie Dunaju.

Hala została zaprojektowana przez Samu Pecza w stylu historyzującym z elementami neogotyckimi. Uroczyste otwarcie nastąpiło w 1897 r., Nagycsarnok uchodził wówczas za jeden z najnowocześniejszych bazarów na świecie. Po zniszczeniach z czasów II wojny światowej, w czasach komunistycznych hala stopniowo podupadała. W 1991 r. zdecydowano o jej zamknięciu i renowacji, po której nastąpiło ponowne otwarcie w 1994 r.

W rankingu CNN budapeszteński bazar wyprzedza barcelońską Boquerię, stambulski Grand Bazaar, londyński Portobello Road oraz podparyski Marché aux puces. Artykuł CNN można znaleźć tutaj.

Źródła: budapost.eu / travel.cnn.com

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • jeden z najsłynniejszych w historii fałszerzy obrazów, Elmyr de Hory (właśc. Elmér Hoffmann, 1905-1974) pochodził z Węgier?

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...