Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Jesiotry wrócą do Dunaju?

Młody jesiotr w trakcie posiłku; Źródło: Daniel Döhne / Wikimedia Commons

Co najmniej jeden z wypuszczonych na Węgrzech wiosną zeszłego roku do Dunaju jesiotrów dotarł do Morza Czarnego, gdzie złowił go ukraiński rybak, który wypuścił zwierzę. To pierwszy taki przypadek od lat sześćdziesiątych, kiedy to jesiotry zaczęły znikać z Dunaju. Wygląda więc na to, że projekt reintrodukcji tego gatunku, realizowany przez Węgierską Akademię Nauk, jest na dobrej drodze. 

Wiosną zeszłego roku badacze z Węgierskiej Akademii Nauk wypuścili w trzech punktach na węgierskim odcinku Dunaju oznaczone numerami identyfikacyjnymi jesiotry europejskie (huso huso, zwane także bieługami). Aby dotrzeć do Morza Czarnego, ryby musiały pokonać dwie duże zapory w tzw. Żelaznej Bramie, przełomie rzeki znajdującym się na granicy serbsko-rumuńskiej. Udało się to co najmniej jednemu, pięćdziesięciocentymetrowemu osobnikowi, którego schwytał niedawno ukraiński rybak.

Węgierskie Ministerstwo Rolnictwa skomentowało, że MTA BLKI Nr10998, bo takim numerem oznaczono wspomnianego jesiotra, spełnił nadzieje pokładane w nim, a także jego pobratymcach, przez naukowców z Węgierskiej Akademii Nauk, pokonując liczącą ponad półtora tysiąca kilometrów drogę z tarliska w górnym odcinku Dunaju do Morza Czarnego. Resort wyraził nadzieję, że program reintrodukcji tego gatunku zakończy się sukcesem. Zaznaczono jednak, że do tego niezbędna jest współpraca wszystkich państw leżących nad Dunajem.

Źródło: budapesttimes.hu

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • w słynnej francuskiej XVIII-wiecznej Encyklopedii, pisanej pod redakcją Denisa Diderot i Jeana d’Alemberta, język węgierski został sklasyfikowany jako język słowiański, podobny do czeskiego, polskiego i rosyjskiego.

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...