Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Kolejne zwycięstwo Petera Sagana

Peter Sagan; Źródło: Josh Hallett / BaldBoris / Wikimedia Commons; Licencja: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

Słowak Peter Sagan od początku trwającego sezonu kolarstwa szosowego potwierdza, że jest jednym z największych talentów w tym sporcie. Wczoraj zawodnik pochodzący z Żyliny odniósł już 8. zwycięstwo w sezonie – tym razem był najlepszy w wyścigu Brabantse Pijl (Brabancka Strzała).

Na mecie belgijskiego klasyku Sagan, ścigający się we włoskiej grupie Liquigas-Cannondale, wyprzedził po sprinterskim finiszu Belgów Philippe’a Gilberta (BMC) i Bjoerna Leukemansa (Vacansoleil-DCM).

Zwycięstwo w Brabanckiej Strzale to już 8. wiktoria Słowaka w tym sezonie. Wcześniej wygrał dwa etapy Tour of Oman (Oman) i twa etapy Tirreno-Adriatico (Włochy), jeden etap Trzech Dni La Panne (Driedaagse van De Panne-Koksijde, Belgia) oraz dwa wyścigi jednoetapowe – Gandawa-Wevelgem (Belgia) oraz Gran Premio Città di Camaiore (Włochy). Ponadto finiszował jako drugi w trzech innych prestiżowych jednodniówkach: Mediolan-San Remo, E3 Herelbeke i Wyścigu dookoła Flandrii. W tych dwóch ostatnich ustąpił jedynie wytrawnemu specjaliście od wyścigów klasycznych, Fabianowi Cancellarze.

Mimo młodego wieku (23 lata) Sagan jest najbardziej utytułowanym słowackim kolarzem. Do jego największych sukcesów z ubiegłych sezonów – wszystkie wywalczone w barwach włoskiej grupy Liquigas-Cannondale, do której trafił w 2010 roku ze słowackiego klubu Dukla Trenčín Merida – należą: zwycięstwo w klasyfikacji generalnej oraz w klasyfikacji punktowej Tour de Pologne (2011), zwycięstwa w klasyfikacjach punktowych Tour de France (2012), Tour de Suisse (2012) i Paryż-Nicea (2010), a także wygrane etapy w Tour de France i Vuelta a España (dotychczas po trzy), a także wspomniane zwycięstwa z bieżącego sezonu, najbogatszego w sukcesy w jego dotychczasowej karierze. W 2011 i 2012 Peter Sagan został mistrzem Słowacji w wyścigu ze startu wspólnego.

Już w najbliższy weekend Sagan, obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych słowackich sportowców – zarówno dzięki wynikom sportowym, jak i zachowaniu wobec jednej z hostess, którą uszczypnął w pośladek podczas dekoracji po niedawnym Tour de Flandres, a po Brabanckiej Strzale w ramach przeprosin wręczył bukiet kwiatów – będzie miał okazję do kolejnego zwycięstwa. W niedzielę weźmie udział w pierwszym z trzech wielkich klasyków ardeńskich – Amstel Gold Race. Będzie jednym z faworytów rywalizacji na 251-kilometrowej trasie.

Źródło: cyclingnews.com / lequipe.fr / własne

Zdjęcie na dziś

Tablica na Ulicy Preszburskiej w Paryżu, której nazwa pochodzi od dawnej nazwy Bratysławy i została ustanowiona w 1864 r. w celu upamiętnienia pokoju w Preszburgu z 1805 r. Ulica otacza półkolem, od strony południowo-zachodniej, plac Charles‘a de Gaulle‘a, na którym stoi paryski Łuk Triumfalny; źródło: wyszehrad.com
Tablica na Ulicy Preszburskiej w Paryżu, której nazwa pochodzi od dawnej nazwy Bratysławy i została ustanowiona w 1864 r. w celu upamiętnienia pokoju w Preszburgu z 1805 r. Ulica otacza półkolem, od strony południowo-zachodniej, plac Charles‘a de Gaulle‘a, na którym stoi paryski Łuk Triumfalny; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • jedna z najstarszych po dziś dzień działających mennic na świecie znajduje się na Słowacji, w miejscowości Kremnica? Działa ona od 1328 roku.

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...