Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Mała Fatra, duże atrakcje

Autor: tb

Na terytorium Słowacji znajduje się obecnie 9 parków narodowych, a jednym z nich, należącym do najbardziej atrakcyjnych, jest Park Narodowy Mała Fatra, obejmujący obszar ponad 22.000 ha i oferujący łącznie około 320 km szlaków turystycznych.

Pasmo górskie Małej Fatry to terytorium o wielkości 52 na 16 km podzielone przez dolinę Wagu na część luczańską na południowym zachodzie i krywańską na północnym wschodzie. Obydwa te obszary różnią się od siebie zarówno pod względem geologicznym jak i krajobrazowym. W części krywańskiej dominują wyższe wzniesienia i to tamtędy biegnie największa sieć pieszych i narciarskich szlaków turystycznych. Luczańska część jest natomiast nieco niższa i mniej uczęszczana. Około 20% terytorium Małej Fatry to tereny objęte ścisłą ochroną, z bardzo bogatą i różnorodną roślinnością. Niektóre gatunki roślin występują wyłącznie na obszarze parku.

Najwyższym szczytem Małej Fatry jest Wielki Krywań (1709 m n. p. m.). Można się na niego dostać na dwa sposoby: pieszo, podążając wyznaczonym szlakiem, lub kolejką gondolową z Vratnej. Decydując się na wejście pieszo, możemy bezpośrednio obcować ze zmieniającym się pasmem roślinności: od lasów, przez górskie łąki, aż po skały. Sama kolejka łączy się bezpośrednio ze schroniskiem Chata pod Chlebom (1423 m n. p. m.), skąd można obrać jeden z czterech głównych szlaków turystycznych prowadzących do najbardziej atrakcyjnych punktów widokowych. Schronisko oferuje miejsca noclegowe, a zimą działa w okolicy wyciąg narciarski.

Szlak czerwony wiedzie przez środkową część Małej Fatry z jej najwyższymi szczytami. Z uwagi na to iż różnice wysokości   między nimi nie są zbyt duże, możemy bez przesadnego wysiłku podejść na każdy po kolei. Szlaki na trasie są dość dobrze   oznakowane i przetarte, dlatego też do zwiedzania nie jest wymagane towarzystwo przewodnika.

 Jedną z najciekawszych atrakcji północno-wschodniej części Małej Fatry są Diery (Jánošíkové diery), będące siecią wąskich kanionów i wąwozów wyżłobionych w skale przez spływające z gór potoki. Na szlakach turystycznych prowadzących przez Diery spotkać możemy różnego rodzaju pomosty, łańcuchy i drabinki, które bardzo ułatwiają przemieszczanie się po tych średnio trudnych ścieżkach. Podczas wycieczki podziwiać możemy liczne wodospady (jest ich w sumie 20), będące w większości sklasyfikowane jako pomniki przyrody.

Za punkt wyjściowy wycieczek obrać można osadę Štefanová lub Biely Potok, które podlegają pod wieś Terchová. Sama Terchová stanowi doskonały punkt wypadowy, gdyż posiada liczne restauracje oraz rozbudowaną bazę noclegową. Miejscowość znana jest z tego, że urodził się tu najsłynniejszy słowacki zbójnik - Juraj Jánošik. Jego pomnik znajduje się na zboczu, nieopodal wsi.

Jak widać, pod względem turystyki pieszej, region Małej Fatry oferuje naprawdę wiele - obszary leśne i górskie zajmują jego większą część. Dodatkowo, stworzono wiele okazji do uprawiania rozmaitych sportów, takich jak narciarstwo, spływy kajakowe lub pontonowe (przeznaczone zarówno dla doświadczonych jak i początkujących) czy turystyka rowerowa (specjalnie oznakowane trasy). Zaletą regionu jest również dobrze rozbudowana infrastruktura (wyciągi, schroniska, restauracje...) oraz gęsta sieć szlaków.

tb

Zdjęcie na dziś

Tablica na Ulicy Preszburskiej w Paryżu, której nazwa pochodzi od dawnej nazwy Bratysławy i została ustanowiona w 1864 r. w celu upamiętnienia pokoju w Preszburgu z 1805 r. Ulica otacza półkolem, od strony południowo-zachodniej, plac Charles‘a de Gaulle‘a, na którym stoi paryski Łuk Triumfalny; źródło: wyszehrad.com
Tablica na Ulicy Preszburskiej w Paryżu, której nazwa pochodzi od dawnej nazwy Bratysławy i została ustanowiona w 1864 r. w celu upamiętnienia pokoju w Preszburgu z 1805 r. Ulica otacza półkolem, od strony południowo-zachodniej, plac Charles‘a de Gaulle‘a, na którym stoi paryski Łuk Triumfalny; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • Wynalazcą pierwszego spadochronu, który zaczął być aktywnie używany, był Štefan Banič, Słowak pochodzący ze Smolenic (zachodnia Słowacja). Swój wynalazek opatentował w USA w 1914 roku.

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...