Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Flaga Seklerów na budynku węgierskiego parlamentu

Flaga Seklerów; źródło: Wikimedia Commons, licencja: Wolne Dzieło

Na budynku parlamentu w Budapeszcie wywieszono wczoraj flagę Seklerów, węgierskojęzycznej mniejszości zamieszkującej Rumunię. Celem było wyrażenie „narodowej solidarności” z Seklerami, którym rumuńskie władze zakazały używania ich symboli.

Zamieszkujący dawny węgierski Siedmiogród, obecną rumuńską Transylwanię, Seklerzy popadli w konflikt z rządem z powodu wywieszania swoich tradycyjnych flag przy budynkach samorządów, w których posiadają swoich przedstawicieli. Rumuńskie władze wydały zakaz umieszczania sztandardów, których oficjalnie nie uznają, a które dla Seklerów są symbolem odrębności i walki o autonomię. Za prawem Seklerów do używania swoich flag opowiedział się węgierski rząd, co spowodowało nerwową reakcję Bukaresztu, który zagroził nawet wydaleniem węgierskiego ambasadora. Ze strony węgierskiej padły zaś słowa o „symbolicznej agresji” rumuńskiego rządu wobec Seklerów.

Kolejny epizod dyplomatycznej „wojny o flagi” miał miejsce wczoraj, gdy na budynku węgierskiego parlamentu, na polecenie jego przewodniczącego László Kövéra z rządzącej partii Fidesz, wywieszono seklerski żółto-niebieski sztandar z symbolami słońca i księżyca. Okazją do zamanifestowania solidarności z Węgrami z Transylwanii było odbywające się wczoraj w parlamencie Forum Węgierskich Posłów Kotliny Karpackiej, w którym udział wzięli reprezentanci węgierskich mniejszości w parlamentach sąsiednich krajów.

Podczas forum do konfliktu o flagi nawiązał Zsolt Semjén, wicepremier odpowiedzialny za kontakty z węgierską diasporą, który stwierdził, że używanie etnicznych symboli przez mniejszości narodowe jest jednym z podstawowych praw człowieka. Semjén podziękował także wszystkim władzom węgierskich miast, które przyłączyły się do akcji wywieszania seklerskich flag w celu okazania solidarności z węgierską mniejszością w Siedmiogrodzie. Wicepremier podkreślił przy tym, że Węgry nie chciały doprowadzić do zwiększenia napięcia w relacjach z Rumunią.

Źródła: politics.hu / aktualne.sk / rp.pl

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • wynalazcą długopisu kulkowego był węgierski dziennikarz i wynalazca, László Biró (1899-1985)? Swój wynalazek opatentował w Budapeszcie w 1938 roku.

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...