Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Lajos Bokros planuje powstanie nowej partii

Lajos Bokros; Źródło: Somorjai László / Wikimedia Commons; http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Były węgierski minister finansów Lajos Bokros planuje powstanie nowej partii politycznej. Jej program ma być „konserwatywno-liberalny” i „przyjazny kapitalizmowi”. Modelem, na którym ma być wzorowane powstające ugrupowanie, jest ponoć brytyjska Partia Konserwatywna.

Bokros jest doktorem budapeszteńskiego Uniwersytetu Macieja Korwina. Był ministrem finansów w rządzie Gyuli Horna (MSZP, Węgierska Partia Socjalistyczna) w latach 1995-1996. Został zapamiętany jako autor tzw. pakietu Bokrosa, tj. zestawu reform gospodarczych, które miały wydźwignąć z kryzysu niedomagającą węgierską gospodarkę. Jego głównymi założeniami była dewaluacja forinta, ograniczenie płac i zmniejszenie zatrudnienia w sektorze budżetowym i ograniczenie świadczeń socjalnych. Od 2009 piastuje mandat posła do Parlamentu Europejskiego, do którego został wybrany z poparciem małej „liberalno-konserwatywnej” partii Węgierskie Forum Demokratyczne (MDF, dziś pozaparlamentarna, największym poparciem cieszyła się tuż po przemianie ustrojowej, w I połowie lat 90. XX wieku.

Obok Bokrosa najważniejszymi twarzami nowego ugrupowania – nie wiadomo jeszcze, jaką będzie nosiło nazwę – mają być dziennikarz István G. Pálfy, były prezes telewizji Duna TV László Cselényi, bankowiec László Török i byli politycy MDF – Erzsébet Pusztai oraz József Kajdi.

Bokros to nie jedyny były minister, który nosi się z zamiarem założenia własnej partii. Wizje powołania swojego ugrupowania snuje także Gábor Fodor, były przewodniczący liberalnej partii Związek Wolnych Demokratów (SzDSz, pozaparlamentarna), dwukrotnie minister w rządach MSZP - w latach 1994-1995 był szefem resortu edukacji (w rządzie Gyuli Horna), a w latach 2007-2008 kierował resortem środowiska (w gabinecie Ferenca Gyurcsánya).

Źródło: janek.ae.krakow.pl/ budapestsun.com / index.hu / Wikipedia

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • jeden z najsłynniejszych w historii fałszerzy obrazów, Elmyr de Hory (właśc. Elmér Hoffmann, 1905-1974) pochodził z Węgier?

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...