Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Nowy gatunek mezozaura znaleziony na Węgrzech

Paleontolog przy pracy; Źródło; Wikimedia Commons / http://www.nps.gov; Domena publiczna

Pannoniasaurus – taką nazwę, pochodzącą od łacińskiej nazwy rzymskiej prowincji istniejącej na terenie dzisiejszych Węgier w pierwszych wiekach n.e. otrzymał nowy gatunek mezozaura, którego szczątki w minionym roku odnalazł na Węgrzech kanadyjski biolog z Uniwersytetu w Edmonton, Michael Caldwell.

Szczątki prehistorycznego gada mają ok. 84 milionów lat. Są szczególnie interesujące, gdyż – jak wyjaśnił Caldwell – należą do pierwszego znanego słodkowodnego gatunku mezozaurów. Wszystkie inne dotychczas zidentyfikowane gatunki mezozaurów zamieszkiwały wody słone.

Główną cechą odróżniającą pannoniozaura od jego morskich krewniaków jest to, że miał łapy przypominające kończyny dzisiejszych jaszczurek bądź krokodyli, a nie płetwy, podobne do tych, jakie mają foki, a w której wyposażone były morskie mezozaury. Łączy go z nimi natomiast kostny wyrostek z tyłu czaszki, pozwalający zwierzęciu na bardzo szerokie rozwieranie szczęk i połykanie zdobyczy znacznych rozmiarów.

Według Caldwella odkrycie pannoniosaura znacząco zmienia dotychczasowy stan wiedzy o mezozaurach. Dotychczas sądzono bowiem, że wspólny przodek mezozaurów miał płaskie odnóża przypominające płetwy. Tymczasem kończyny gada, którego szczątki znaleziono na Węgrzech, wskazują na to, że był bliższy organizmom żyjącym na lądzie niż w wodzie. Z tego zaś wynika, jak stwierdził kanadyjski biolog, że ewolucja poszczególnych gatunków mezozaurów do życia w wodzie przebiegała w zróżnicowanym tempie w różnych miejscach na Ziemi, pod wpływem różnych bodźców środowiskowych.

„To naprawdę interesujące odkrycie pod względem biologii ewolucyjnej. To tak, jakby stwierdzić, że ludzki gatunek ewoluował więcej niż raz, na kilka różnych sposobów, i na dodatek mieć na potwierdzenie dowody w postaci szczątek” – stwierdził naukowiec.

Kanadyjczyk i pomagający mu badacze węgierscy znaleźli na Węgrzech szczątki kilku osobników tego samego gatunku, ale nie udało im się skompletować szkieletu. Wprawdzie dzięki pozyskanym kościom udało się ustalić, że jaszczur dorastał do 6 metrów długości, ale za wcześnie jeszcze na próby ustalenia, jak dokładnie wyglądało zwierzę. Szczątki odnaleziono w tzw. formacji Csehbánya, warstwie geologicznej pochodzącej z okresu późnej kredy (100-65 milionów lat temu).

Wyniki wykopalisk zostały opisane przez Caldwella oraz Attilę Ősiego i László Makádiego na łamach internetowego czasopisma naukowego „PLoS ONE” w artykule dostępnym na stronie internetowej „PLoS ONE”.

Źródło: budapestsun.hu / timescolonist.com / Wikipedia

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • węgierski poszukiwacz przygód, lotnik i żołnierz, hrabia László Almásy (1895-1951), był pierwowzorem głównego bohatera powieści Michaela Ondaatje „Angielski pacjent”, na podstawie której nakręcono słynny film o tym samym tytule?

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...