Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Orbán wezwał MSW do uniemożliwienia zakłócania marszu ku pamięci ofiarom Holokaustu

Viktor Orbán; Źródło: Off2riorob / Wikimedia Commons; Licencja: http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en

Premier Węgier Viktor Orbán wezwał we wtorek na forum parlamentu ministra spraw wewnętrznych Sándora Pintéra do uniemożliwienia jakichkolwiek działań mających zakłócić Marsz Żywych – przemarsz upamiętniający ofiary Holokaustu – który odbędzie się w Budapeszcie 21 kwietnia.

Orbán szczególny nacisk położył na kwestię parady motocyklistów pod nazwą „Dodaj gazu”, która tego samego dnia ma odbyć się w stolicy Węgier. MSW ma użyć „wszelkich środków prawnych”, by uniemożliwić przeprowadzenie parady motocyklistów, której nazwa „budzi niesmak”. Policja ma też zabezpieczyć przemarsz uczestników Marszu Żywych.

Szef rządu dodał, że Marsz Żywych to „zwycięstwo Życia nad Śmiercią, w szczególności dla społeczności, przed której cierpieniem wszyscy węgierscy obywatele, wszyscy zdrowi na umyśle Węgrzy powinni pochylić czoła”.

Wypowiedź premiera była reakcją na zapytanie posła opozycyjnej MSZP (Węgierska Partia Socjalistyczna) Pála Steinera o to, co rząd zamierza zrobić, by 21 kwietnia nie doszło w Budapeszcie do antysemickich ekscesów.

Już w niedzielę szef klubu parlamentarnego partii premiera, Fideszu, Antal Rogán, stwierdził, że wszelkie demonstracje planowane na 21 kwietnia są niewątpliwie wymierzone w Marsz Żywych i mają znaczenie prowokacyjne. Rogán, który weźmie udział w Marszu Żywych, potępił organizatorów takich wystąpień.

Źródło: budapestsun.hu / kormany.hu

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • węgierski poszukiwacz przygód, lotnik i żołnierz, hrabia László Almásy (1895-1951), był pierwowzorem głównego bohatera powieści Michaela Ondaatje „Angielski pacjent”, na podstawie której nakręcono słynny film o tym samym tytule?

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...