Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Orbán: znikła główna przeszkoda porozumienia z IMF i EU

Źródło: Wikimedia Commons

Dzięki dobrym wynikom węgierskiej gospodarki, znikła główna przeszkoda porozumienia z IMF i EU w sprawie pożyczki dla Węgier – stwierdził w wywiadzie dla Węgierskiej Agencji Prasowej (MTI) premier Viktor Orbán.

Szef węgierskiego rządu odniósł się do opublikowanego w minioną środę (7.11.2012) raportu Komisji Europejskiej, prognozującego na przyszły rok dla Budapesztu wzrost gospodarczy w wysokości 0,3% PKB oraz deficyt budżetowy na poziomie 2,9% PKB, a więc poniżej trzyprocentowego progu, którego przekroczenie powoduje wszczęcie procedury nadmiernego deficytu. Wg Orbána wyniki raportu świadczą o sukcesie, jaki Węgry odniosły w konsolidowaniu finansowych podstaw swojej gospodarki.

Premier podkreślił, że Węgry utrzymują swój deficyt poniżej 3% PKB od 2011 r. i są jednym z pięciu krajów UE, w których maleje dług publiczny. Dzięki tym osiągnięciom znikły czynniki uniemożliwiające dojście do porozumienia między Węgrami, a Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską w sprawie pożyczki dla Budapesztu – ocenił Orbán.

Odnosząc się do części raportu, w której Komisja prognozuje wzrost deficytu do 3,5% PKB w 2014 roku, Viktor Orbán zauważył, że deficyt w tym roku będzie w dużym stopniu zależał od budżetu na rok 2013, który jeszcze nie został przyjęty.

Po opublikowaniu środowego raportu Komisja Europejska nie zdecydowała się wyłączenia Węgier z tzw. procedury nadmiernego deficytu mimo spadku węgierskiego deficytu poniżej 3% PKB. Decyzja ta została przyjęta w Budapeszcie z rozczarowaniem. Mimo to, koła rządowe liczą no pomyślne zakończenie trwających już około roku neocjacji z IMF i EU, dotyczących przyznania Węgrom linii kredytowej w wysokości ok. 15 miliardów euro.

Źródła: www.kormany.hu / budapesttimes.hu

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • Pál Schmitt, od sierpnia 2010 r. prezydent Węgier, ma za sobą bogatą w sukcesy karierę szermierza. Jako członek drużyny szpadzistów zdobył dwa złote medale olimpijskie: na igrzyskach w Meksyku (1968) i w Monachium (1972).

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...