Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Prezydent Schmitt spotkał się z liderami węgierskiej diaspory

Pál Schmitt; Źródło: la-moncloa.es / Wikimedia Commons

Prezydent Węgier Pál Schmitt (na zdjęciu) spotkał się w piątek z przedstawicielami Rady Autonomii Węgrów w Basenie Karpackim (KMAT). KMAT zrzesza przedstawicieli mniejszości węgierskiej z krajów sąsiadujących z Węgrami – Rumunii, Słowacji, Serbii, Chorwacji i Ukrainy.

„Nie ma innego wyjścia niż wzmacnianie autonomii węgierskiej diaspory poza granicami kraju, jeśli zależy nam na utrzymaniu spójności narodu i zapobieżeniu spadkowi liczby Węgrów” – ocenił Schmitt, którego zdaniem „podczas gdy organizacje diaspory działają na rzecz wzmocnienia autonomii węgierskiej mniejszości, rząd w Budapeszcie musi podejmować działania w celu skutecznej realizacji swojej strategii narodowej”. Głowa państwa przypomniała, że w ciągu roku od objęcia urzędu (sierpień 2010) odwiedziła wszystkie kraje sąsiadujące z Węgrami, dyskutując z ich władzami na temat sytuacji mniejszości węgierskiej.

Działacze KMET wyrazili wdzięczność rządowi w Budapeszcie za przyjęcie ustaw „wyrażających jedność narodu” (m.in. ustawa umożliwiająca osobom pochodzenia węgierskiego zamieszkałym za granicą ubieganie się o węgierskie obywatelstwo – przyp. red.) i zaznaczyli, że ich działania na rzecz wzmacniania autonomii mniejszości węgierskiej w krajach sąsiadujących z Węgrami „w żadnym wypadku nie mają związku z jakimikolwiek roszczeniami terytorialnymi, a jedynie wpisują się w europejski trend, polegający na umożliwianiu lokalnym społecznościom podejmowania decyzji ich dotyczących”. KMAT entuzjastycznie odniosła się także do planów zmiany ordynacji wyborczej. Zmiany planowane przez koalicję Fidesz-KDNP mają umożliwić głosowanie wszystkim obywatelom Węgier, nawet tym, którzy na stałe mieszkają za granicą (a więc także beneficjentom wspomnianej ustawy). Zmiany w ordynacji najprawdopodobniej zostaną przyjęte, bowiem Fidesz i chadecy dysponują większością absolutną w węgierskim parlamencie. Ponadto KMAT pozytywnie oceniła reakcję Budapesztu na ustawę restytucyjną przyjętą niedawno przez Serbię, zaznaczając, że kraj ten jak najbardziej powinien mieć możliwość zacieśnienia więzów z Unią Europejską, acz pod warunkiem, że dokona zmian w rzeczonej ustawie. Ustawa restytucyjna przyjęta przez Belgrad pod koniec września uniemożliwia ubieganie się o odzyskanie dóbr odebranych przez władze komunistyczne po II wojnie światowej osobom będącym w trakcie konfliktu członkami sił zbrojnych okupantów (Niemiec i Węgier) oraz ich potomkom.

Źródło: politics.hu

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • jeden z najsłynniejszych w historii fałszerzy obrazów, Elmyr de Hory (właśc. Elmér Hoffmann, 1905-1974) pochodził z Węgier?

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...