Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Ruszają prace nad nowym stadionem Ferencvárosu

Stary stadion im. Flóriána Alberta; Źródło: Ecséri János / Wikimedia Commons / http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html / http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Rozpoczęły się prace rozbiórkowe stadionu im. Alberta Flóriána, obiektu jednego z najpopularniejszych i najbardziej utytułowanych węgierskich klubów piłkarskich, Ferencvárosu Budapeszt.

28 marca na murawie stadionu rozegrano uroczysty mecz pożegnalny, w którym „Fradi” zmierzyli się z rumuńskim klubem CFR 1907 Kluż. W biało-zielonych koszulkach budapeszteńskiego klubu zagrało kilku jego byłych zawodników nalezących do grona klubowych legend, np. Attila Dragóner, Dénes Rósa, Zoltán Balog, Krisztián Lisztes czy József Keller.

Ferencvárosi TC to najbardziej utytułowany węgierski klub piłkarski – „Fradi” zdobyli dotychczas 28 tytułów mistrza Węgier, o 5 więcej niż MTK Budapeszt. Jako jedyny węgierski klub wygrał europejskie rozgrywki pucharowe inne niż Puchar Mitropa – w 1965 budapeszteńczycy pokonali w finale Pucharu Miast Targowych Juventus Turyn (1:0).

Nowy stadion przy Ulloi utca będzie miał 26 tysięcy miejsc i odpowiadał będzie wszystkim standardom UEFA – również temu, by murawa była usytuowana w linii północ-południe, co oznacza, że usytuowanie stadionu zostanie zmienione. Dotychczasowy obiekt, otwarty w 1911 roku, usytuowany jest bowiem w linii wschód-zachód.

Koszt budowy to ok. 45 milionów euro. Pokryje go rząd. Powinien jednak spaść do ok. 15 milionów euro, ponieważ planowana jest sprzedaż atrakcyjnej pod względem inwestycyjnym działki o powierzchni 30 tysięcy metrów kwadratowych przylegającej do parceli, na której stoi stadion.

Przetarg na budowę obiektu wygrała węgierska firma Market építő Zrt. Koniec prac zaplanowano na jesień 2014. Nowy stadion Ferencvárosu będzie największym i najnowocześniejszym obiektem piłkarskim w Budapeszcie po stadionie im. Ferenca Puskása. To właśnie na tym obiekcie, pełniącym rolę stadionu narodowego, do ukończenia prac „Fradi” będą rozgrywać domowe mecze.

Źródło: budapestsun.hu / uefa.com / Wikipedia

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • w słynnej francuskiej XVIII-wiecznej Encyklopedii, pisanej pod redakcją Denisa Diderot i Jeana d’Alemberta, język węgierski został sklasyfikowany jako język słowiański, podobny do czeskiego, polskiego i rosyjskiego.

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...