Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Słuchacze protestują, hakerzy grożą

Wtorkowa decyzja Rady Mediów o odebraniu stacji radiowej Klubrádió dotychczas używanej przez nią częstotliwości fal spowodowała kilkutysięczną manifestację pod gmachem Węgierskiego Radia.

Podczas niedawnej konferencji prasowej rzecznik Rady Mediów Karola Kiricsi poinformowała, że wprawdzie Rada wzorowo oceniła Klubrádió pod względem proporcji między ilością nadawanej muzyki a programów informacyjnych, rozkładem programów czy doświadczeniem pracujących w stacji dziennikarzy, ale radio nie spełniło innych wymaganych kryteriów. Odmówiła odpowiedzi na pytania o to, jakie były inne kryteria i opuściła konferencję.

Decyzja o odebraniu stacji Klubrádió wykorzystywanej przez nią częstotliwości (stacja ma zaprzestać nadawania na tej częstotliwości do końca marca) wywołała oburzenie wśród słuchaczy i polityków opozycji oraz wśród niektórych intelektualistów i dziennikarzy. Solidaryzujący się z protestującymi filozof Miklós Gáspár Tamás, który ocenił liczbę uczestników manifestacji na 5-7 tysięcy osób, stwierdził, że obecnie na Węgrzech „nie ma demokracji w konstytucji, prawodawstwie, systemie sądownictwa, samorządach, szpitalach czy szkołach oraz w parlamencie”, ale za to „jest na ulicy”. Dodał, że „ludzi nie da zastraszać się w nieskończoność”.

Z kolei dziennikarz Balázs Navarro Nagy, od blisko dwóch tygodni prowadzący wraz z kilkoma kolegami z mediów państwowych strajk głodowy przeciwko ograniczaniu swobody mediów (w związku z wymazaniem twarzy byłego przewodniczącego Sądu Najwyższego, Zoltána Lomniciego, przez dwie państwowe stacje telewizyjne), stwierdził, że „wszyscy demokraci muszą powiedzieć ‘nie’, gdy ci, którzy są u władzy chcą uciszyć media, których nie lubią lub zastraszać dziennikarzy”.

András Arató z kierownictwa stacji Klubrádió zapowiedział złożenie pozwu do sądu.

Wśród protestujących pod gmachem Węgierskiego Radia byli działacze partii opozycji – Węgierskiej Partii Socjalistycznej, Polityka Może Być Lepsza i Koalicji Demokratycznej. Obecny był także działacz związkowy, były szef syndykatu policjantów, Péter Kónya, który oświadczył, że spędzi święta Bożego Narodzenia z prowadzącymi strajk głodowy żurnalistami.

Tymczasem fińska grupa hakerów znana jako „Anonymous” zagroziła, że przeprowadzi atak na strony internetowe węgierskich instytucji rządowych. „Klubrádió zamknięte. Orbán wprowadza swoje porządki. Swoimi opresyjnymi działaniami zabija demokrację na Węgrzech. Anonymous, do dzieła. Czas ukręcić temu łeb” – napisano na profilu grupy hakerów na Twitterze. Hakerzy spod znaku „Anonymous” „wsławili się” m.in. akcją uznawaną za największy atak hakerski w historii Internetu, wykradając firmie Sony dane 77 milionów użytkowników konsoli do gier Playstation.

Źródło: politics.hu

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • węgierski poszukiwacz przygód, lotnik i żołnierz, hrabia László Almásy (1895-1951), był pierwowzorem głównego bohatera powieści Michaela Ondaatje „Angielski pacjent”, na podstawie której nakręcono słynny film o tym samym tytule?

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...