Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Spotkanie Orbána i Merkel w Berlinie

We czwartek w Berlinie odbyło się spotkanie między kanclerz Niemiec Angelą Merkel i premierem Węgier Viktorem Orbánem. Rozmawiano głównie o gospodarce. Zdaniem niektórych niemieckich komentatorów spotkanie było okazją do ocieplenia relacji niemiecko-węgierskich, które rzekomo ochłodziły się od chwili objęcia władzy przez Fidesz (i jego chadeckiego koalicjanta KDNP) w 2010 roku.

Jeszcze przed czwartkowym spotkaniem premierów Gereon Schuch z Niemieckiej Rady Spraw Zagranicznych (DGAP) stwierdził, że rozbieżne interesy Budapesztu i Berlina doprowadziły do zakłóceń w komunikacji obu stron oraz że początkowo niechętne rządowi Orbána niemieckie media stworzyły nieprzychylną dla Węgier atmosferę. Dodał, że od tego czasu medialne ataki na Budapeszt uspokoiły się, a debata na temat polityki Węgier stała się – jego zdaniem – „obiektywna”.

Kai-Olaf Lang z Niemickiego Intytutu Polityki Międzynarodowej skomentował natomiast, że od dojścia do władzy Fideszu między Budapesztem a Berlniem pojawiło się kilka „komplikacji”, nie tylko związanych z rzekomym zaniepokojeniem Niemiec domniemanym ograniczaniem demokracji przez rząd Orbána, ale również w zakresie gospodarki, a zwłaszcza polityki podatkowej Budapesztu (dodatkowy podatek nałożony na duże zagraniczne firmy – w przeważającej części niemieckie – działające na Węgrzech). Stwierdził jednak, że pomimo „niechęci” części niemieckich polityków do Orbána obie strony postawiły na „pragmatyczne relacje w obecnych trudnych czasach”. „Między Niemcami i Węgrami istnieją silne związki o charakterze ekonomicznym, co wpłynęło na utrzymanie intensywnych stosunków” – powiedział.

Zdaniem Langa „wielka fala oburzenia” na rząd węgierski już minęła. O ile w kwestii węgierskiej polityki wewnętrznej „opinie [w Niemczech] są bardzo podzielone”, o tyle wobec polityki gospodarczej gabinetu Viktora Orbána niemieccy komentatorzy są „generalnie sceptyczni, acz z kilkoma wyjątkami”.

Podczas wspólnej konferencji prasowej premier Węgier zapowiedział, że po tym, jak w 2012 roku wyniki węgierskiej gospodarki nie były najlepsze, następne lata przyniosą znaczną poprawę. Zaznaczył, że o ile nie należy się w nadchodzącym czasie spodziewać znaczącego przyspieszenia wzrostu gospodarczego Węgier, jego rząd zrobi wszystko, by to zmienić, m.in. podejmując działania na rzecz zwiększenia zatrudnienia.

Oboje politycy uwypuklili znaczenie wzajemnych powiązań gospodarczych obu krajów. Jak stwierdził premier Orbán, ok. 1,2 miliona Węgrów jest ekonomicznie zależnych od niemieckich firm działających w jego kraju, na podstawie czego sformułował wniosek, iż to, co dobre dla gospodarki niemieckiej, będzie też dobre dla gospodarki węgierskiej.

Kanclerz Merkel wyraziła się z uznaniem o działaniach Budapesztu w celu wdrożenia zaleceń Unii Europejskiej dotyczących spornych kwestii związanych z niektórymi ustawami przyjętymi przez węgierski parlament (dotyczących m.in. rzekomego ograniczania niezależności banku centralnego i dyskryminacji wiekowej sędziów), a krytykowanymi przez Brukselę. Dodała, że uważa, iż opanowanie kryzysu strefy euro jest kluczowe również dla nienależących do niej członków Unii Europejskiej i zapowiedziała działania w celu rozszerzenia eurozony po unormowaniu sytuacji, ze zrozumieniem odnosząc się jednak do powściągliwości Budapesztu co do ewentualnego przystąpienia do wspólnej waluty w najbliższej przyszłości i uwypuklając, że premier Orbán nigdy nie wypowiadał się przeciwko przyjęciu euro przez Węgry.

Podsumowując rozmowy z Orbánem, kanclerz Merkel stwierdziła, że pozwoliły one na wyjaśnienie wątpliwości, jakie istniały w relacjach niemiecko-węgierskich na tematy takie jak gospodarka, prawo wyborcze i wolność mediów.

Źródło: budapestsun.hu / politics.hu

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • jeden z najsłynniejszych w historii fałszerzy obrazów, Elmyr de Hory (właśc. Elmér Hoffmann, 1905-1974) pochodził z Węgier?

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...