Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Szczypiornistki Győri Audi ETO KC o krok od historycznego sukcesu

Źródło: scx.hu

W zeszłym tygodniu (11 IV) odbyły się rewanżowe mecze fazy półfinałowej Ligi Mistrzyń w piłce ręcznej. Wprawdzie mistrzynie Węgier – Győri Audi ETO KC – przegrały u siebie z CS Oltchim Râmnicu Vâlcea z Rumunii 24-25, ale w pierwszym meczu (6 IV) wygrały 24-22 i dzięki temu awansowały do finału prestiżowych rozgrywek.

W finałowym dwumeczu mistrzynie Węgier zagrają z mistrzyniami Norwegii, Larvik HK. Podopieczne trenera Martina Ambrosa będą faworytkami rywalizacji (4/5 maja i 11/12 maja) – w II fazie grupowej rozgrywek dwukrotnie rywalizowały z Norweżkami, oba mecze zakończyły się ich zwycięstwem.

Warto dodać, że najskuteczniejszą zawodniczą tegorocznej edycji Ligi Mistrzyń jest piłkarka innego węgierskiego klubu, Ferencvárosu (FTC-Rail Cargo Hungaria), Zsuzsanna Tomori. Rozgrywająca wicemistrzyń Węgier, które odpadły z rozgrywek w II fazie grupowej (poprzedzającej półfinały) zdobyła 95 goli. Wprawdzie nie poprawki już tego dorobku, ale Linn-Kristin Riegelhuth Koren z Larvik KH, czwarta w klasyfikacji bramkowej tej edycji rozgrywek (zawodniczki na pozycjach drugiej i trzeciej też już nie zdobędą więcej goli, obie występuja w barwach Budućnosti Podgorica, którą Norweżki wyliminowały w półfinale), zdobyła dotychczas 71 bramek i wielce wątpliwe, by w dwóch meczach oddała ponad 24 rzuty zakończone zdobyciem bramki dla swojego zespołyu.

To drugi z rzędu awans Győri Audi ETO KC do finału Ligi Mistrzyń w piłce ręcznej. Przed rokiem Węgierki uległy Budućnosti Podgorica z Czarnogóry. W 2009 także przegrały w finale rozgrywek. Klub z Győr (północno-zachodnie Węgry) należy do ścisłej czołówki europejskiego kobiecego szczypiorniaka – od sezonu 2006/2007 nieprzerwanie co roku docierał przynajmiej do półfinału Ligi Mistrzyń. Larvik HK to także jeden z najsilniejszych europejskich klubów piłki ręcznej kobiet – w sezonie 2010/2011 zwyciężył w Lidze Mistrzyń, a przed rokiem i trzy lata temu dotarł do półfinałów.

Źródło: lequipe.fr / ehfcl.com / Wikipedia

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • Pál Schmitt, od sierpnia 2010 r. prezydent Węgier, ma za sobą bogatą w sukcesy karierę szermierza. Jako członek drużyny szpadzistów zdobył dwa złote medale olimpijskie: na igrzyskach w Meksyku (1968) i w Monachium (1972).

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...