Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Trwają MŚ Grupy A Dywizji I w hokeju na lodzie

"Hokeiści", obraz rosyjskiego malarza Piotra Albertiego (1913-1994) z 1968 roku; Źródło: www.leningradschool.com / Leningradartist / Wikimedia Commons / http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/

Od 14 do 20 kwietnia w Budapeszcie trwa rywalizacja Grupy A Dywizji I w hokeju na lodzie (II poziom rozgrywkowy w skali światowej). Gospodarze mierzą się w nich z reprezentacjami Kazachstanu (spadkowicz z Elity z zeszłego roku) Wielkiej Brytanii, Włoch, Japonii i Korei Południowej (zwycięzcy Grupy B Dywizji I, tj. rozgrywek o poziom niższych). Wszystkie mecze odbywają się w hali sportowej im. László Pappa.

Do przyszłorocznych MŚ Elity (pierwszy poziom rozgrywkowy w skali światowej) awansują dwie najlepsze drużyny w tabeli, a do Grupy B Dywizji I (trzeci poziom rozgrywkowy w skali światowej) spadnie ostatnia w tabeli reprezentacja.

Po dwóch kolejkach Węgrzy zajmują trzecie miejsce ze zwycięstwem i porażką. Zawodnicy prowadzeni przez kanadyjskiego trenera Richarda Chernomaza pokonali 4-2 Wielką Brytanię i niespodziewanie ulegli Koreańczykom 4-5 (po karnych). 17 IV zagrają z faworytem rozgrywek, Kazachstanem, 19 IV z innym kandydatem do awansu – Włochami, a 20 IV, na zakończenie turnieju, z Japończykami.

Po dwóch seriach spotkań pierwsze miejsce zajmuje reprezentacja Kazachstanu (2 zwycięstwa, 6 pkt), która dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu wyprzedza Włochy (2 zwycięstwa, 6 pkt). Trzeci są Węgrzy (zwycięstwo i porażka po karnych, 4 pkt), czwarci Koreańczycy (zwycięstwo po karnych i porażka, 2 pkt), a za nimi sklasyfikowane są drużyny Japonii i Wielkiej Brytanii (po 2 porażki, 0 punktów).

Przed rokiem Węgrzy zajęli trzecią lokatę w tabeli MŚ Dywizji I, za Słoweńcami i Austriakami.

Tegoroczne MŚ Elity, z udziałem Czech (przed rokiem III miejsce) i Słowacji (VI), odbędą się w dniach 3-19 maja na lodowiskach Szwecji i Finlandii.

Źródło: iihf.com / Wikipedia

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • w Budapeszcie znajduje się najstarsza w Europie kontynentalnej linia metra, otwarta w 1896 roku?

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...