Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Ukraina zaczęła importować niemiecki gaz przesyłany przez Węgry

Mykoła Azarow; Źródło: www.premier.gov.ru / Wikimedia Commons; Licencja: http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Premier Ukrainy Mykoła Azarow podczas wizyty na Węgrzech pod koniec kwietnia, w programie której były mi.in. spotkania z premierem Viktorem Orbánem i prezydentem Jánosem Áderem, poinformował, że Ukraina zaczęła sprowadzać gaz ziemny dzięki węgierskiej sieci przesyłowej.

Gaz, który na Ukrainę trafia przez Węgry, wysyłany jest z Niemiec. Ukraiński zawarł bowiem w zeszłym roku umowę z koncernem RWE na dostawę znacznych ilości surowca, rozpocząwszy dywersyfikację źródeł energii potrzebnej Ukrainie, dotychczas niemal w pełni uzależnionej od dostaw z Rosji, której gaz kosztuje ok. 430 dolarów za 1000 m sześciennych, podczas gdy gaz niemiecki trafia na Ukrainę za ok. 360 dol. za 1000 m sześciennych.

„Miło mi poinformować, że dziś [28 IV] granicę ukraińsko-węgierską minęła pierwsza cząsteczka gazu. To wydarzenie, którego nie waham się nazwać doniosłym, to pierwszy krok ku energetycznej niezależności Ukrainy” – powiedział premier Ukrainy. „Wielu polityków wspiera Ukrainę słowami, za co jestem im wdzięczny. Ale szczególną wdzięczność chcę wyrazić premierowi Orbánowi za jego wsparcie czynami” – dodał Azarow.

W najbliższym czasie planowane jest zwiększenie dostaw błękitnego paliwa przez Węgry (z ok. 3 do 15 mln metrów sześciennych). 1 kwietnia zwiększono z 2 do 5 mln metrów sześciennych dostawy z Polski. Kijów prowadzi też rozmowy w kwestii dostaw gazu z  rządami Słowacji i Rumunii.

Przy okazji wizyty podpisano też umowy między ministerstwami rolnictwa i izbami handlowymi obu krajów.

Źródło: budapestsun.hu / kyivpost.com / for-ua.com / naturalgaseurope.com / bankier.pl / wnp.pl

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • węgierski poszukiwacz przygód, lotnik i żołnierz, hrabia László Almásy (1895-1951), był pierwowzorem głównego bohatera powieści Michaela Ondaatje „Angielski pacjent”, na podstawie której nakręcono słynny film o tym samym tytule?

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...