Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

W Murckach umieszczono tablicę upamiętniającą rozstrzelanych węgierskich jeńców

Źródło: Khalai i Wikimedia Commons; Licencja: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Na zbiorowej mogile węgierskich żołnierzy rozstrzelanych 28 stycznia 1945 roku przez żołnierzy radzieckich w podkatowickim lesie w Murckach odsłonięto na początku kwietnia dwujęzyczną tablicę pamiątkową.

Na tablicy znajduje się następujący napis wyjaśniający okoliczności śmierci Węgrów: „Tu spoczywają jeńcy węgierscy rozstrzelani przez żołnierzy Armii Czerwonej 28 stycznia 1945 roku. Honwedzi węgierscy przebywali w Murckach od połowy 1944 roku, pełniąc funkcje pomocnicze przy niemieckich wojskach okupacyjnych. Podczas ofensywy Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku Węgrzy poddali się do niewoli bez walki, a mimo to zostali zamordowani. Wojenna mogiła przez kilkadziesiąt pat pozostawiała bezimienna. Nazwiska niektórych ofiar odnaleziono w 2012 roku w archiwach Polskiego Czerwonego Krzyża i wymieniono na tablicy nagrobnej. Tu spoczywają: Barna János, Burján István, Dezsényi Sándor, Farkas László, Finkei Béla, Fülöp József, Grendel Lajos, Hárfai Imre, Kunpián István, Meresien?, Németh István, Osztroka László, Pétery Sándor, Schnauer József, Szőcs Sándor i 14 nieznanych z imienia i nazwiska, o których wie tylko Bóg. Miasto Katowice. Ministerstwo Obrony Narodowej Węgier. Kwiecień 2013”.

W uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy wzięli udział m.in. mieszkańcy Murcek, przedstawiciele Urzędu Miasta Katowice, dr Imre Molnar z Ambasady Węgier, przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej Węgier Lajos Horvath, Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (Rada OPWiM) dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert, Naczelnik Wydziału Prezydialnego Rady OPWiM Teresa Baranowska, Naczelnik Wydziału Krajowego Adam Siwek.

Źródło: Węgierski Instytut Kultury w Warszawie / radaopwim.gov.pl 

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • w Budapeszcie znajduje się najstarsza w Europie kontynentalnej linia metra, otwarta w 1896 roku?

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...