Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Węgry: minął rok od katastrofy w hucie aluminium

4 października 2010 r. doszło do skażenia odpadami huty aluminium okolic węgierskiego miasta Ajka. Nowi podejrzani o zaniedbania, które mogły doprowadzić do wycieku toksycznego szlamu, zostali w tym tygodniu przesłuchani przez organy ścigania.

Podejrzanymi są pracownicy zarządzania średniego szczebla spółki MAL Węgierskie Aluminium, do której należała huta w Ajce. W sumie 10 osób jest podejrzanych o niedopełnienie obowiązków i spowodowanie katastrofy. Jak poinformował prawnik reprezentujący spółkę, wszyscy podejrzani odrzucają oskarżenia. Firma MAL została ukarana grzywną 470 milionów euro. Nie wiadomo jeszcze, czy spółka zdecyduje się przyjąć karę, czy odwoła się od niej.

Nieszczelność zbiornika, w którym przechowywane były odpady huty, doprowadziła do wycieku około 1 100 tys. metrów sześciennych silnie toksycznego czerwonego szlamu i skażenia powierzchni ponad 40 kilometrów kwadratowych. Z powodu katastrofy śmierć poniosło 10 osób, 150 zostało hospitalizowanych, a kilkaset mieszkańców skażonych terenów musiało opuścić domy.

Wg wyników badań skażonego terenu przeprowadzonych przez organizację Greenpeace, poziom toksycznych substancji w glebie i wodach rzecznych utrzymuje się ciągle powyżej średniej, choć nie jest tak wysoki, jak się obawiano.

Źródło: budapesttimes.hu

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • wynalazcą długopisu kulkowego był węgierski dziennikarz i wynalazca, László Biró (1899-1985)? Swój wynalazek opatentował w Budapeszcie w 1938 roku.

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...