Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Węgry przeciw budowie rumuńskiej kopalni złota

Węgierski rząd wysunął obiekcje wobec planów budowy kopalni złota w rumuńskiej miejscowości Rosia Montana, położonej niedaleko granicy z Węgrami. Budapeszt obawia się zanieczyszczenia środowiska.

Oficjalne stanowisko Węgier w sprawie budowy kopalni przedstawił sekretarz stanu ds. środowiska naturalnego w rządzie Viktora Orbána, Zoltan Illes. W liście do swojego rumuńskiego odpowiednika napisał on, że rząd węgierski uważa planowaną metodę wydobycia złota w kopalni, opartą na ługowaniu cyjankiem potasu, za niedopuszczalną. Miejsce planowanego wydobycia złota znajduje się ok 180 km od granicy węgiersko-rumuńskiej. Stąd obawy Budapesztu, że w przypadku katastrofy ekologicznej jej skutki dotarłyby na terytorium Węgier.

W wyniku otwarcia kopalni, którą chce zbudować kanadyjsko-rumuńska spółka Rosia Montana Gold Corporation, doszłoby m.in. do zgromadzenia 275 ton odpadów zawierających cyjanek w dwóch zbiornikach. Zdaniem ekspertów, na których powołuje się rząd w Budapeszcie, ewentualna awaria i przedostanie się zanieczyszczeń do środowiska spowodowałyby skażenie okolicznych strumieni, które są dopływami rzek przepływających również przez terytorium Węgier: Maruszy (węg. Maros, rum. Mureş) i Cisy (węg. Tisza, rum. Tisa).

Źródło: politics.hu

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • w słynnej francuskiej XVIII-wiecznej Encyklopedii, pisanej pod redakcją Denisa Diderot i Jeana d’Alemberta, język węgierski został sklasyfikowany jako język słowiański, podobny do czeskiego, polskiego i rosyjskiego.

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...