Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Węgrzy z diaspory spotkali się z prezydentem Áderem

Źródło: Wikimedia Commons; licencja: Public Domain

W Budapeszcie odbyło się dziś spotkanie między prezydentem Węgier Jánosem Áderem i delegacją Węgierskiej Rady Autonomii Kotliny Karpackiej (Kárpát-Medencei Magyar Autonómia Tanács, KMAT).

Węgierska Rada Autonomii skupia przedstawicieli węgierskich mniejszości zamieszkujących kraje należące niegdyś do Korony św. Stefana. Na spotkaniu z prezydentem Áderem pojawili się m.in. László Tökés, europoseł z Rumunii, József Berényi, były poseł słowackiego parlamentu i przewodniczący Partii Wspólnoty Węgierskiej (SMK), a także reprezentanci związków mniejszości węgierskich z Ukrainy i Serbii.

Delegaci Rady zdali sprawę prezydentowi z działań podejmowanych przez węgierskie organizacje mniejszościowe w poszczególnych krajach i w kontekście europejskim, oraz poinformowali go o wydarzeniach trwającego Roku Autonomii.

Podczas spotkania rozmawiano również o roli regionalizmu i autonomii w systemie wartości europejskich, o konieczności odrzucenia odpowiedzialności zbiorowej stosowanej wobec węgierskich mniejszości, o znaczeniu uproszczonego sposobu przyznawania obywatelstwa i o ochronie przyrody w Kotlinie Karpackiej.

Źródła: teraz.sk / politics.hu

Artykuł powiązany: Prezydent Schmitt spotkał się z liderami węgierskiej diaspory


Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • jeden z najsłynniejszych w historii fałszerzy obrazów, Elmyr de Hory (właśc. Elmér Hoffmann, 1905-1974) pochodził z Węgier?

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...