Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Wystawa „W naszej pamięci/Emlékeinkben” w Polsce

Afisz promujący wydarzenie / Europejska Sieć Pamięć i Solidarność

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS) zaprasza we wtorek 26 marca do Białegostoku, gdzie odbędzie się otwarcie pierwszej tegorocznej odsłony wystawy „W naszej pamięci/Emlékeinkben” poświęconej Andrzejowi Przewoźnikowi – wieloletniemu sekretarzowi generalnemu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a także wielkiemu miłośnikowi Węgier. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13.00 w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 14 A.

Wystawę uroczyście otworzą dr hab. Jerzy Halicki – Prorektor ds. Dydaktycznych i Studenckich Uniwersytetu w Białymstoku – oraz prof. Jan Rydel – przewodniczący Komitetu Sterującego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność (ESPS).

Po otwarciu wystawy, o godz. 14 w auli im. Ryszarda Kaczorowskiego, rozpocznie się debata poświęcona polskiej polityce pamięci, w której swój udział zapowiedzieli: Jolanta Przewoźnik, wdowa po Andrzeju Przewoźniku, a także Barbara Bojaryn-Kazberuk, Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku, oraz prof. Jan Rydel. Debatę poprowadzi Rafał Rogulski, Dyrektor Sekretariatu ESPS.

Andrzej Przewoźnik był historykiem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Od 1992 roku pełnił obowiązki sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, państwowej organizacji zajmującej się ochroną pamięci o męczeństwie Polaków w kraju i zagranicą oraz miejsc pamięci przedstawicieli innych nacji na terenie Polski. Był wiceprzewodniczącym Rady Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraEuropejska Sieć Pamięć i Solidarność powstała z inicjatywy Ministrów Kultury Polski, Niemiec, Węgier i Słowacji. Przedmiotem działalności Sieci jest badanie i upowszechnianie wiedzy o historii Europy XX wieku, a w szczególności o dyktaturach totalitarnych i wojnach, których skutki społeczne odczuwalne są do dziś.z członkiem rad muzealnych Państwowego Muzeum KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu i rady programowej Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie oraz rady powstającego Muzeum II wojny światowej w Gdańsku. Pełnił rolę jej sekretarza. Został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski,  Krzyżem Komandorskim Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego (Watykan) i Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej. Zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Jesienią ubiegłego roku wystawa była prezentowana w Domu Spotkań z Historią w Warszawie, a potem trafiła do muzeum Dom Terroru w Budapeszcie.

Wystawa prezentowana była dotychczas w Budapeszcie (w Domu Terroru) oraz w warszawskim Domu Spotkań z Historią. Głównym inicjatorem zorganizowania wystawy podsumowującej dorobek tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem był dr Tibor Navracsics - wicepremier Węgier i Minister Administracji Publicznej i Sprawiedliwości.

26 marca, Biblioteka Uniwersytecka w Białymstoku, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 14 A, godz. 13.

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS) powstała z inicjatywy Ministrów Kultury Polski, Niemiec, Węgier i Słowacji. Przedmiotem działalności Sieci jest badanie i upowszechnianie wiedzy o historii Europy XX wieku, a w szczególności o dyktaturach totalitarnych i wojnach, których skutki społeczne odczuwalne są do dziś.

Źródło: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność / Wikipedia

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • jeden z najsłynniejszych w historii fałszerzy obrazów, Elmyr de Hory (właśc. Elmér Hoffmann, 1905-1974) pochodził z Węgier?

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...