Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Zmarł Gyula Horn

Źródło: א (Aleph) / Wikimedia Commons / http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/deed.pl

19 czerwca zmarł były premier Węgier Guyla Horn. Miał 80 lat.

W okresie demokracji ludowej Gyula Horn był działaczem Węgierskiej Socjalistycznej Partii Pracujących, a w momencie upadku ustroju komunistycznego był ministrem spraw zagranicznych – ostatnim szefem dyplomacji Węgierskiej Republiki Ludowej. Uzgadniał ze swoimi odpowiednikami z Austrii i Niemiec Zachodnich otwarcie granic, za co został później odznaczony przez władze austriackie i niemieckie.

Po przemianach ustrojowych związany z Węgierską Partią Socjalistyczną (MSZP), której był jednym ze współzałożycieli. Od 1990 do 2010 roku był członkiem Zgromadzenia Narodowego. W latach 1994-1998 piastował urząd premiera, wprowadzał. tzw. „pakiet Bokrosa”, zestaw ustaw o charakterze gospodarczym przygotowanych przez ministra finansów Lajosa Bokrosa  mających wydźwignąć z kryzysu niedomagającą węgierską gospodarkę. Jego głównymi założeniami była dewaluacja forinta, ograniczenie płac i zmniejszenie zatrudnienia w sektorze budżetowym i ograniczenie świadczeń socjalnych.

Pogrzeb Horna ma się odbyć 8 lipca. Ma wziąć w nim udział premier Viktor Orbán.

Źródło: budapestsun.com / budapesttimes.com / Wikpedia 

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • Pál Schmitt, od sierpnia 2010 r. prezydent Węgier, ma za sobą bogatą w sukcesy karierę szermierza. Jako członek drużyny szpadzistów zdobył dwa złote medale olimpijskie: na igrzyskach w Meksyku (1968) i w Monachium (1972).

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...